Skip to content

102 Van Reypen St.Jersey City, NJ 07306

Built 1910

Last Sale Price
$58,000
Last Sale Date
Dec 28, 1999

Property Information

Block12106
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page121

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,180
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$334,000
57%
Improvement Value:$255,400
43%
Total Assessment$589,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,161-0.6%
2024$13,244+40.1%
2023$9,454-0.4%
2022$9,489+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$58,000
DeedBook 5562, Page 92

Property Built

Built

Year Built: 1910