Skip to content

33 Vroom St.Jersey City, NJ 07306

Built 1910

Last Sale Price
$70,000
Last Sale Date
Apr 24, 1997

Property Information

Block12307
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page123

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,182
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$289,500
51%
Improvement Value:$282,500
49%
Total Assessment$572,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,773-0.6%
2024$12,853+40.1%
2023$9,175-0.4%
2022$9,209+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 5134, Page 345

Property Built

Built

Year Built: 1910