Skip to content

29 Vroom St.Jersey City, NJ 07306

Built 1885

Last Sale Price
$680,000
Last Sale Date
Aug 2, 2018

Property Information

Block12307
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page123

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,182
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$293,000
53%
Improvement Value:$262,300
47%
Total Assessment$555,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,400-0.6%
2024$12,478+40.1%
2023$8,907-0.4%
2022$8,940+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$680,000

From:

To:

DeedBook 9330, Page 193Recorded8/7/2018

Property Sale

Sale
$412,000
DeedBook 8058, Page 327

Property Built

Built

Year Built: 1885