Skip to content

28 Vroom St.Jersey City, NJ 07306

Built 2021
Apartment

Last Sale Price
$999,000
Last Sale Date
Jan 29, 2016

Property Information

Block12308
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page123

Building Details

Building Class---
Description5S-CB-24U-E
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,104
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,584,000
29%
Improvement Value:$3,925,000
71%
Total Assessment$5,509,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$123,016-0.6%
2024$123,787+381.1%
2023$25,728-0.4%
2022$25,824+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2021

Property Sale

Sale
$999,000

From:

To:

Sq Ft2,104DeedBook 9095, Page 685Recorded2/1/2016

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5504, Page 254