Skip to content

362 Wayne StreetJersey City, NJ 07302

Built 1981

Last Sale Price
$830,000
Last Sale Date
Feb 9, 2021

Property Information

Block12501
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page125

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-3U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,032
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$252,600
35%
Improvement Value:$465,400
65%
Total Assessment$718,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,033-0.6%
2024$16,133+40.1%
2023$11,517-0.4%
2022$11,560+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$830,000
Sq Ft4,032DeedBook 9552, Page 831Recorded4/21/2021

Property Sale

Sale
$610,000
DeedBook 7463, Page 90

Property Built

Built

Year Built: 1981