Skip to content

340 Wayne StreetJersey City, NJ 07302

Built 1981

Last Sale Price
$126,000
Last Sale Date
May 17, 2024

Property Information

Block12501
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page125

Building Details

Building Class---
Description1S-F-D-1U-H-G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,465
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$239,300
52%
Improvement Value:$224,600
48%
Total Assessment$463,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,359-0.6%
2024$10,424+40.1%
2023$7,441-0.4%
2022$7,469+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 8672, Page 21

Property Built

Built

Year Built: 1981