Skip to content

230 Columbus Dr.Jersey City, NJ 07302

Built 1984

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Oct 15, 1998

Property Information

Block12701
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page127

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$752,400
87%
Improvement Value:$108,700
13%
Total Assessment$861,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,228-0.6%
2024$19,349+19.3%
2023$16,213-0.4%
2022$16,274+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5352, Page 75

Property Built

Built

Year Built: 1984