Skip to content

370 Monmouth St.Jersey City, NJ 07302

Built 1984

Last Sale Date
Sep 25, 1996

Property Information

Block12701
Lot35
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page127

Building Details

Building Class---
Description2S-B&F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,143
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$672,600
71%
Improvement Value:$277,400
29%
Total Assessment$950,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,214-0.6%
2024$21,347+30.8%
2023$16,319-0.4%
2022$16,380+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5047, Page 188

Property Built

Built

Year Built: 1984