Skip to content

317 First St.(Unit C0106)Jersey City, NJ 07302

Built 2008

Last Sale Price
$1,100,000
Last Sale Date
Dec 29, 2015

Property Information

Block12701
Lot7
QualifierC0106
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page127

Building Details

Building Class---
Description4S-B-8U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,474
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
8%
Improvement Value:$1,102,000
92%
Total Assessment$1,202,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,841-0.6%
2024$27,009+40.1%
2023$19,280-0.4%
2022$19,352+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,100,000

From:

To:

Sq Ft2,474DeedBook 9100, Page 70Recorded2/17/2016

Property Sale

Sale
$600,000
DeedBook 8731, Page 911

Property Built

Built

Year Built: 2008