Skip to content

134 Morris St.(Unit C0101)Jersey City, NJ 07302

Built 1887

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Aug 18, 2017

Property Information

Block14203
Lot24
QualifierC0101
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page142

Building Details

Building Class---
Description4S-B-9U-CONDO
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage852
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
16%
Improvement Value:$525,000
84%
Total Assessment$625,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,956-4.2%
2024$14,570+40.1%
2023$10,400-0.4%
2022$10,439+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$675,000

From:

To:

Sq Ft852DeedBook 9240, Page 775Recorded9/27/2017

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook 8389, Page 298

Property Built

Built

Year Built: 1887