Skip to content

331 Varick St.(Unit C0002)Jersey City, NJ 07302

Built 1900

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Nov 29, 2021

Property Information

Block12801
Lot5
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page128

Building Details

Building Class---
Description3S-B-3U-CONDO
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,006
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
16%
Improvement Value:$525,000
84%
Total Assessment$625,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,956-4.8%
2024$14,655+40.1%
2023$10,461-0.4%
2022$10,500+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000
Sq Ft1,006DeedBook 9625, Page 877Recorded12/27/2021

Property Sale

Sale
$408,000
DeedBook 8670, Page 616

Property Built

Built

Year Built: 1900