Skip to content

314 York St.Jersey City, NJ 07302

Built 1890

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 18, 2009

Property Information

Block12806
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page128

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-D-4U-H
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,759
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$722,000
45%
Improvement Value:$866,700
55%
Total Assessment$1,588,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$35,476-0.6%
2024$35,698+31.7%
2023$27,108-0.4%
2022$27,209+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1890