Skip to content

300 Varick St.Jersey City, NJ 07302

Built 1877

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 11, 2019

Property Information

Block12806
Lot31
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page128

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,772
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$550,400
39%
Improvement Value:$864,600
61%
Total Assessment$1,415,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,597-0.6%
2024$31,795+40.1%
2023$22,698-12.7%
2022$26,003+19.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,905,000
DeedBook 9140, Page 599

Property Sale

Sale
$1,905,000

From:

To:

DeedBook 9110, Page 599Recorded4/6/2016

Property Sale

Sale
$1,150,000
DeedBook 7884, Page 53

Property Built

Built

Year Built: 1877