Skip to content

6 Mercer St.Jersey City, NJ 07302

Built 1892

Last Sale Price
$1,675,000
Last Sale Date
Feb 20, 2024

Property Information

Block12903
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page129

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-D-4U-H
Dwellings4
ZoningC-4
Sq Footage3,648
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$665,200
39%
Improvement Value:$1,039,800
61%
Total Assessment$1,705,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$38,073-0.6%
2024$38,311+40.1%
2023$27,348-0.4%
2022$27,451+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,675,000
Sq Ft3,648DeedBook 9805, Page 453Recorded2/29/2024

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 5828, Page 287

Property Built

Built

Year Built: 1892