Skip to content

22 Mercer Street(Unit C0001)Jersey City, NJ 07302

Built 1900

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Aug 7, 2003

Property Information

Block12903
Lot23
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page129

Building Details

Building ClassC1220
Description2S-CB-2U-CONDO
Dwellings2
ZoningC-4
Sq Footage1,220
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
11%
Improvement Value:$808,500
89%
Total Assessment$908,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,287-0.6%
2024$20,414+40.1%
2023$14,572-0.4%
2022$14,627+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 7113, Page 212

Property Built

Built

Year Built: 1900