Skip to content

50 Mercer St.Jersey City, NJ 07302

Built 1915

Owner
---
Last Sale Price
$1,575,000
Last Sale Date
Oct 30, 2020

Property Information

Block12906
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page129

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-D-4U-H
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,491
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$855,000
52%
Improvement Value:$795,000
48%
Total Assessment$1,650,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$36,845-0.6%
2024$37,076+40.1%
2023$26,466-0.4%
2022$26,565+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,575,000
Sq Ft3,491DeedBook 9527, Page 235Recorded12/23/2020

Property Sale

Sale
$1,575,000
DeedBook 9527, Page 235

Property Sale

Sale
$1,650,000

From:

To:

DeedBook 9332, Page 200Recorded8/14/2018

Property Built

Built

Year Built: 1915