Skip to content

184 Columbia Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1925

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Mar 2, 2012

Property Information

Block1301
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page13

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-1UH-BG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage960
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
54%
Improvement Value:$165,000
46%
Total Assessment$355,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,927-0.6%
2024$7,977+40.1%
2023$5,694-0.4%
2022$5,716+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

DeedBook 8844, Page 915NU CodeTitle correction (4)Recorded4/20/2012

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 8753, Page 129

Property Built

Built

Year Built: 1925