Skip to content

206 Columbia Ave.(Block 1301 Lot 34)Jersey City, NJ 07307

Built 2020
Other Exempt

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 10, 2020

Property Information

Block1301
Lot34
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page13

Building Details

Building Class---
DescriptionCOMMON AREA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:N/A
0%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment---

Tax History

YearProperty taxesChange
2021$9,463+147.2%
2020$3,829-39.3%
2019$6,302+1.3%
2018$6,222+2.9%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

DeedBook 9159, Page 617Recorded11/21/2016