Skip to content

79 Nelson Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 14, 2007

Property Information

Block1301
Lot39
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page13

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B-D-3U-H
Dwellings3
ZoningR-1
Sq Footage2,284
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$178,100
41%
Improvement Value:$252,200
59%
Total Assessment$430,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,609-0.6%
2024$9,669+40.1%
2023$6,902-0.4%
2022$6,928+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 4489, Page 117

Property Built

Built

Year Built: 1900