Skip to content

11 Nelson Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 2005

Last Sale Price
$570,000
Last Sale Date
May 10, 2005

Property Information

Block1301
Lot72
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page13

Building Details

Building Class---
Description2S+BT-B-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,592
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$173,300
26%
Improvement Value:$484,100
74%
Total Assessment$657,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,680-0.6%
2024$14,772+40.1%
2023$10,545-0.4%
2022$10,584+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$570,000
DeedBook 7868, Page 268

Property Built

Built

Year Built: 2005