Skip to content

5 Nelson AvenueJersey City, NJ 07307

Built 2000

Last Sale Price
$61,000
Last Sale Date
Jun 29, 1999

Property Information

Block1301
Lot75
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page13

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B&F-2U-HG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$171,000
27%
Improvement Value:$459,000
73%
Total Assessment$630,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,068-0.6%
2024$14,156+40.1%
2023$10,105-0.4%
2022$10,143+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$61,000
DeedBook 5460, Page 18