Skip to content

44 Van Reypen St.Jersey City, NJ 07306

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 23, 2021

Property Information

Block13302
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page133

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,230
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$330,200
57%
Improvement Value:$248,600
43%
Total Assessment$578,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,925-0.6%
2024$13,006+40.1%
2023$9,284-0.4%
2022$9,319+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$108,000
DeedBook 3793, Page 83

Property Built

Built

Year Built: 1900