Skip to content

487 Mercer St.Jersey City, NJ 07306

Built 1907

Last Sale Price
$35,000
Last Sale Date
May 28, 1981

Property Information

Block13502
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page135

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-F-D-3U-NH
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,270
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$279,600
39%
Improvement Value:$434,400
61%
Total Assessment$714,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,944-0.6%
2024$16,044+40.1%
2023$11,453-0.4%
2022$11,495+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 3323, Page 1184

Property Built

Built

Year Built: 1907