Skip to content

489 Mercer St.Jersey City, NJ 07306

Built 1900

Last Sale Price
$1,160,000
Last Sale Date
Jul 18, 2022

Property Information

Block13502
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page135

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,814
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$234,800
26%
Improvement Value:$667,700
74%
Total Assessment$902,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,153-0.6%
2024$20,279+48.3%
2023$13,674-0.4%
2022$13,725+4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$1,160,000
Sq Ft2,814DeedBook 9689, Page 959Recorded8/16/2022

Property Sale

Sale
$937,000

From:

To:

Sq Ft2,814DeedBook 9257, Page 719Recorded11/28/2017

Property Sale

Sale
$937,000
DeedBook 9257, Page 719

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

DeedBook 9164, Page 827Recorded12/14/2016

Property Sale

Sale
$26,000
DeedBook 3386, Page 618

Property Built

Built

Year Built: 1900