Skip to content

981 West Side Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1998
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 12, 1997

Property Information

Block10401
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page104

Building Details

Building Class---
Description1S-CB-C
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,038,400
26%
Improvement Value:$2,947,900
74%
Total Assessment$3,986,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$89,014-0.6%
2024$89,572+16.8%
2023$76,673-0.4%
2022$76,960+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1998