Skip to content

233 Barrow St.Jersey City, NJ 07302

Apartment

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Apr 27, 2022

Property Information

Block13904
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page139

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-7U-H
Dwellings---
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$390,000
26%
Improvement Value:$1,110,000
74%
Total Assessment$1,500,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$33,495-0.6%
2024$33,705+40.1%
2023$24,060-0.4%
2022$24,150+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$675,000
DeedBook 7512, Page 226