Skip to content

61 Bright St.Jersey City, NJ 07302

Built 1887

Last Sale Price
$1,920,000
Last Sale Date
Jul 14, 2017

Property Information

Block13904
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page139

Building Details

Building Class---
Description2.5S-B-D-2U
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,650
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$764,600
43%
Improvement Value:$1,013,400
57%
Total Assessment$1,778,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$39,703-0.6%
2024$39,952+40.1%
2023$28,519-0.4%
2022$28,626+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,920,000

From:

To:

Sq Ft1,650DeedBook 9220, Page 735Recorded7/20/2017

Property Sale

Sale
$765,000

From:

To:

DeedBook 8931, Page 390Recorded9/11/2013

Property Built

Built

Year Built: 1887