Skip to content

171 Congress St.Jersey City, NJ 07307

Built 1870
Commercial

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Jan 8, 2014

Property Information

Block1403
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page14

Building Details

Building Class---
Description2&3S-F-C-5U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$215,600
26%
Improvement Value:$610,600
74%
Total Assessment$826,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,449-0.6%
2024$18,565+40.1%
2023$13,252-0.4%
2022$13,302+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$460,000

From:

To:

DeedBook 8954, Page 342Recorded1/16/2014

Property Built

Built

Year Built: 1870