Skip to content

214 York St.Jersey City, NJ 07302

Built 1852

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 13, 2006

Property Information

Block14102
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page141

Building Details

Building Class---
Description3S-B-D-3U-NH
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,112
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$684,000
80%
Improvement Value:$174,300
20%
Total Assessment$858,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,166-0.6%
2024$19,286+40.1%
2023$13,767-0.4%
2022$13,819-0.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1852