Skip to content

247 Marin Blvd.Jersey City, NJ 07302

Built 1872
Commercial

Last Sale Price
$945,000
Last Sale Date
Nov 3, 2006

Property Information

Block14103
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page141

Building Details

Building Class---
Description3S-B-C-2U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$404,800
34%
Improvement Value:$791,400
66%
Total Assessment$1,196,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,711-0.6%
2024$26,879+40.1%
2023$19,187-0.4%
2022$19,259+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$945,000
DeedBook 8043, Page 231

Property Built

Built

Year Built: 1872