Skip to content

151 Grand St.Jersey City, NJ 07302

Built 1890

Last Sale Price
$152,000
Last Sale Date
Oct 29, 1992

Property Information

Block14202
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page142

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-D-4U-NH
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$756,000
51%
Improvement Value:$726,700
49%
Total Assessment$1,482,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$33,109-0.6%
2024$33,316+40.1%
2023$23,783-0.4%
2022$23,871+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$152,000
DeedBook 4548, Page 234

Property Built

Built

Year Built: 1890