Skip to content

143 Grand St.Jersey City, NJ 07302

Built 1890

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Dec 28, 1990

Property Information

Block14202
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page142

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$756,000
54%
Improvement Value:$652,100
46%
Total Assessment$1,408,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,443-0.6%
2024$31,640+40.1%
2023$22,586-0.4%
2022$22,670+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 4363, Page 201

Property Built

Built

Year Built: 1890