Skip to content

145 Grand St.Jersey City, NJ 07302

Built 1890

Last Sale Price
$1,650,000
Last Sale Date
Jul 16, 2020

Property Information

Block14202
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page142

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-D-4U-H
Dwellings4
ZoningR-2
Sq Footage3,024
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$756,000
54%
Improvement Value:$650,200
46%
Total Assessment$1,406,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,400-0.6%
2024$31,597-4.4%
2023$33,066-0.4%
2022$33,190+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$2,270,000

From:

To:

Sq Ft3,162DeedBook 9218, Page 722Recorded7/14/2017

Property Built

Built

Year Built: 1890