Skip to content

101 Sussex St.Jersey City, NJ 07302

Built 1884
Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 29, 2008

Property Information

Block14401
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page144

Building Details

Building Class---
Description5S-B-D-11U-NH
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$900,000
48%
Improvement Value:$971,000
52%
Total Assessment$1,871,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$41,779-0.6%
2024$42,041+40.1%
2023$30,011-0.4%
2022$30,123+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1884