Skip to content

201 Washington St.Jersey City, NJ 07302

Built 1837
Commercial

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Jan 12, 1996

Property Information

Block14401
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page144

Building Details

Building Class---
Description4S-BT-B-C-4U
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$744,800
53%
Improvement Value:$673,600
47%
Total Assessment$1,418,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,673-0.6%
2024$31,871+40.1%
2023$22,751-0.4%
2022$22,836+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 4949, Page 155

Property Built

Built

Year Built: 1837