Skip to content

70 Morris St.(Unit C0001)Jersey City, NJ 07302

Built 2004

Last Sale Price
$837,500
Last Sale Date
Oct 3, 2011

Property Information

Block14402
Lot16
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page144

Building Details

Building Class---
Description3S-B-3U-CONDO
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,013
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
7%
Improvement Value:$1,307,600
93%
Total Assessment$1,407,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,432-0.6%
2024$31,629+40.1%
2023$22,578-0.4%
2022$22,662+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$837,500
DeedBook 8814, Page 254

Property Built

Built

Year Built: 2004