Skip to content

22 Manning Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 2009

Last Sale Price
$810,000
Last Sale Date
Jan 15, 2021

Property Information

Block20001
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page200

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-D-2U-G2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,174
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$211,500
42%
Improvement Value:$292,100
58%
Total Assessment$503,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,245-0.6%
2024$11,316+40.1%
2023$8,078-0.4%
2022$8,108+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$810,000
Sq Ft3,174DeedBook 9542, Page 75Recorded3/12/2021

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft3,174DeedBook 9507, Page 234Recorded9/10/2020

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

DeedBook 9035, Page 502Recorded4/28/2015

Property Built

Built

Year Built: 2009

Property Sale

Sale
$475,000
DeedBook 7247, Page 255