Skip to content

694 Bergen Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1890

Last Sale Price
$635,000
Last Sale Date
Jul 28, 2015

Property Information

Block15002
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page150

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-4U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,176
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$224,300
34%
Improvement Value:$444,400
66%
Total Assessment$668,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,932-0.6%
2024$15,026+40.1%
2023$10,726-0.4%
2022$10,766+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$635,000

From:

To:

DeedBook 9055, Page 70Recorded7/31/2015

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook 7509, Page 190

Property Built

Built

Year Built: 1890