Skip to content

271 Fairmount Ave.

Jersey City, NJ 07306

Built 1920

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
May 22, 2012

Property Information

Block15002
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page150

Building Details

Building Class---
Description2.5S-BT-F-D-2UH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage960
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$176,800
46%
Improvement Value:$209,500
54%
Total Assessment$386,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,626-0.6%
2024$8,680+40.1%
2023$6,196-0.4%
2022$6,219+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 8855, Page 98

Property Built

Built

Year Built: 1920