Skip to content

38 Bleecker St.Jersey City, NJ 07307

Built 1912

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Feb 21, 2020

Property Information

Block1507
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page15

Building Details

Building Class---
Description3S+BT-F-D-4U
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage4,518
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$215,000
33%
Improvement Value:$441,500
67%
Total Assessment$656,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,660-0.6%
2024$14,752+40.1%
2023$10,530-0.4%
2022$10,570+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1912