Skip to content

31 Paterson St.Jersey City, NJ 07307

Built 1885

Last Sale Price
$780,000
Last Sale Date
Jul 20, 2023

Property Information

Block1507
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page15

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-3U-NHBG2
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,340
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$228,000
45%
Improvement Value:$281,700
55%
Total Assessment$509,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,382-0.6%
2024$11,453+40.1%
2023$8,176-0.4%
2022$8,206+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$780,000

From:

To:

Sq Ft2,340DeedBook 9767, Page 172Recorded8/25/2023

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 8752, Page 141

Property Built

Built

Year Built: 1885