Skip to content

14 Bleecker St.Jersey City, NJ 07307

Built 1920

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
Aug 24, 1996

Property Information

Block1507
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page15

Building Details

Building Class---
Description1S-F-D-1U-H
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage799
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
63%
Improvement Value:$130,900
37%
Total Assessment$355,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,947-0.6%
2024$7,997+40.1%
2023$5,709-0.4%
2022$5,730+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 5039, Page 143

Property Built

Built

Year Built: 1920