Skip to content

20 Bleecker St.Jersey City, NJ 07307

Built 2021

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 21, 2024

Property Information

Block1507
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page15

Building Details

Building Class---
Description3S-B&F-2U-G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,716
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$387,000
44%
Improvement Value:$703,700
80%
Total Assessment$879,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,641-0.6%
2024$19,765+18.5%
2023$16,680+88.4%
2022$8,855+27.1%
Property History

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 9824, Page 327

Property Sale

Sale
$1,270,000

From:

To:

Sq Ft1,716DeedBook 9571, Page 286Recorded6/8/2021

Property Built

Built

Year Built: 2021

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

DeedBook 9317, Page 961Recorded6/25/2018

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 8100, Page 286