Skip to content

431 Central Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1900
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 19, 2024

Property Information

Block1508
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page15

Building Details

Building Class---
Description2S-F-C-1U-NH
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage2,508
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$179,900
39%
Improvement Value:$278,800
61%
Total Assessment$458,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,243-0.6%
2024$10,307+40.1%
2023$7,358-0.4%
2022$7,385+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900