Skip to content

677 Montgomery St.Jersey City, NJ 07306

Commercial

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
May 31, 2016

Property Information

Block15102
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page151

Building Details

Building Class---
DescriptionVACANT LAND
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,300
96%
Improvement Value:$3,500
4%
Total Assessment$89,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,005-0.6%
2024$2,018+40.1%
2023$1,440-0.4%
2022$1,446+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$625,000

From:

To:

DeedBook 9123, Page 165Recorded6/3/2016

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$133,000
DeedBook 5252, Page 25