Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
249 Summit Ave.Jersey City, NJ 07304
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 19, 2023
Property Information
Block15102
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page151
Building Details
Building Class---
Description1S-GARAGE
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.01
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$23,700
73%
Improvement Value:$8,700
27%
Total Assessment$32,400
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $538 | -0.7% |
| 2024 | $542 | +40.1% |
| 2023 | $387 | -0.4% |
| 2022 | $388 | +4.5% |
Property History
No events match the selected filters.