Skip to content

663 Montgomery St.Jersey City, NJ 07306

Built 1884
Commercial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 3, 2021

Property Information

Block15102
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page151

Building Details

Building Class---
Description3S-B-C-2U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,000
10%
Improvement Value:$648,500
90%
Total Assessment$720,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,089-0.6%
2024$16,190+40.1%
2023$11,557-0.4%
2022$11,600+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 5401, Page 326

Property Built

Built

Year Built: 1884