Skip to content

186 Summit Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1880

Last Sale Price
$840,000
Last Sale Date
Jul 15, 2022

Property Information

Block15302
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page153

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,637
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$247,700
36%
Improvement Value:$437,600
64%
Total Assessment$685,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,303-0.6%
2024$15,399+64.4%
2023$9,364-0.4%
2022$9,399+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$840,000
Sq Ft3,637DeedBook 9688, Page 279Recorded8/9/2022

Property Sale

Sale
$365,000
DeedBook 7180, Page 278

Property Built

Built

Year Built: 1880