Skip to content

2 Baldwin Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1910

Last Sale Price
$860,000
Last Sale Date
Apr 23, 2024

Property Information

Block15302
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page153

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,880
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$174,600
36%
Improvement Value:$311,100
64%
Total Assessment$485,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,846-0.6%
2024$10,914+40.1%
2023$7,791-0.4%
2022$7,820+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$860,000
Sq Ft1,880DeedBook 9838, Page 743Recorded8/1/2024

Property Sale

Sale
$535,000

From:

To:

Sq Ft1,880DeedBook 9200, Page 641Recorded5/15/2017

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

DeedBook 9012, Page 692Recorded12/18/2014

Property Sale

Sale
$76,000
DeedBook 5405, Page 100

Property Built

Built

Year Built: 1910