Skip to content

125 Clifton Pl.

Jersey City, NJ 07304

Built 1905

Last Sale Price
$619,000
Last Sale Date
Mar 9, 2016

Property Information

Block15302
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page153

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,652
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$230,900
37%
Improvement Value:$389,200
63%
Total Assessment$620,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,847-0.6%
2024$13,934+40.1%
2023$9,946-0.4%
2022$9,984+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$619,000

From:

To:

DeedBook 9110, Page 14Recorded4/5/2016

Property Sale

Sale
$227,000

From:

To:

DeedBook 8974, Page 96Recorded5/23/2014

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 7084, Page 328

Property Built

Built

Year Built: 1905